Metale stosowane w jubilerstwie

Metale

Słysząc słowo jubiler każdy z nas ma przed oczami piękną biżuterię wykonaną ze złota lub srebra z kamieniami szlachetnymi. Tak było kiedyś. Dzisiejszy rynek oferuje nam bardzo zróżnicowane wyroby jubilerskie. Począwszy od tych wymienionych na początku, poprzez takie z kryształków czy naturalnych metali i kamieni, poprzez wyroby całkowicie sztuczne. W biżuterii dzisiaj stosowanych jest wiele różnych materiałów. Oczywiście nadal bardzo popularne są wyroby ze złota i srebra, ale coraz częściej stosuje się mniej szlachetne materiały. Nawet w kolekcjach znanych na całym świecie firm jubilerskich pojawiają się materiały typu sznurek, czy inne metale. Stosowanie tylko kamieni szlachetnych również nie jest już powszechne.

Do wyrobu biżuterii można używać przeróżnych materiałów, kamieni i metali. Coraz częściej używa się różnego rodzaju kamienie naturalne. Stosowane są już nie tylko te najdroższe z najwyższej półki. Oprócz kamieni naturalnych dostępnych jest wiele różnego rodzaju kryształków i szklanych koralików. Jeśli chodzi o metale to coraz powszechniejszy jest mosiądz i miedź. Wyroby z mosiądzu często są posrebrzane, ale równie często wykorzystuje się ten metal w naturalnej postaci. Ma on kolor złoty, a dodatkowo może być postarzany. Otrzymuje się wtedy kolor „starego złota”. Równie często stosowany jest mosiądz wysokoniklowy zwany alpaką. Ten z kolei jest w kolorze srebrnym.

Oprócz powyższych metali wykorzystuje się również miedź, która zaliczana jest do metali półszlachetnych. Jest zresztą składnikiem zarówno srebra jak i złota. Wszystkie te materiały wykorzystywane są głównie w biżuterii artystycznej. Są to kolekcje autorskie, wykonywane przez artystów plastyków, często w pojedynczych egzemplarzach.