Techniki stosowane w biżuterii ręcznie robionej

Biżuteria

W ostatnich czasach bardzo popularne stały się produkty ręcznie robione.Podobnie jest z biżuterią. Na wszelkich targach biżuterii czy mody, a także w internecie znaleźć możemy mnóstwo artystów sprzedających swoje wyroby. Wybór tego rodzaju biżuterii jest ogromny. Jeśli ktoś szuka niebanalnych i ponadczasowych rozwiązań, to na pewno znajdzie coś dla siebie. Co więcej – może mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiej samej biżuterii. Twórcy niejednokrotnie wykonują tylko pojedyncze egzemplarze. Jest to niewątpliwie główna zaleta takiej biżuterii. Nie można tego osiągnąć kupując biżuterię u popularnych jubilerów.

Oni oferują bowiem wyroby masowo produkowane. Metodą stosowaną do produkcji jest tutaj głównie odlewnictwo. Z kolei artyści plastycy czy jubilerzy wykonują wszystkie elementy własnoręcznie. Kolczyki, bransoletka, wisior czy naszyjnik zyskują dzięki temu swój urok i niepowtarzalność. Wyroby takie są nie tylko unikatowe. Niejednokrotnie także wykonane są z ogromną dbałością o szczegóły i każdy detal. Ponadto stosowane są przeróżne techniki, o których przeciętny Kowalski nie ma pojęcia.

Mamy tutaj tradycyjne metody jubilerskie. Polegają one na cięciu, piłowaniu, lutowaniu materiału, a w końcu polerowaniu gotowego wyrobu. Oprócz tego spotkać możemy wire wrapping, który polega na wyginaniu drutu w różne fantazyjne wzory. Pomiędzy tak ukształtowany drut często wplecione są kamienie i minerały. Często stosowaną techniką jest także metaloplastyka. Niejednokrotnie jest ona łączona z tradycyjnymi metodami jubilerskimi. Biżuteria wykonana w tej technice charakteryzuje się surowością, jest nowoczesna i skierowana na pewno do odważnych kobiet.

Bardzo popularna jest także biżuteria sutasz. Ma ona niewiele wspólnego z jubilerstwem. Kolczyki czy inne wyroby są w zasadzie zszywane z cienkich kolorowych sznureczków. Sznureczki te właśnie nazywają się sutasz i stąd ta technika zapożyczyła nazwę. W tych wyrobach również niejednokrotnie możemy znaleźć kamienie i minerały, ale także srebro czy inne metale, z których wykonywane są głównie zapięcia. Techniką, o której należy jeszcze wspomnieć jest chainmaille. Tutaj biżuteria splatana jest z małych ogniwek (okręgi wykonane z metalu). Przy pomocy tej techniki powstają fantazyjne kolczyki, bransoletki, naszyjniki i wisiory. Powyżej wymieniono tylko niektóre najbardziej popularne metody produkcji biżuterii ręcznie robionej. Tak naprawdę jest ich tyle, ile artystów ją tworzących.

Niejednokrotnie łączą oni różne style, dodają z pozoru dziwne i nie pasujące materiały. Dzięki temu powstaje biżuteria unikatowa i niepowtarzalna.